Schody drewniane

Schody możemy podzielić pod względem konstrukcji nośnej na kilka rodzajów:

Schody dywanowe

Schody tego typu posiadają identyczną grubość stopni oraz podstopni, nie posiadają nosków. Schody mocowane są do ściany przy pomocy metalowych wsporników. Efektem tego typu montażu jest odstęp biegu schodowego o mniej więcej 20 do 30 mm. Schody drewniane Olsztyn

Schody drewniane Olsztyn - Schody dywanowe 001

Schody drewniane Olsztyn - Schody dywanowe 002

Schody osiodłane/nakładane

Konstrukcja stabilna. Stopnie nakładane na schodkowo wycięte policzki. Schody odsunięte od ściany 2-3 cm (możliwe brudzenie ścian podczas sprzątania).

Schody osiodłano-policzkowe

Konstrukcja bardzo stabilna. Połączenie policzka klasycznego od zewnątrz schodów i policzka osiodłanego od strony wewnętrznej. Pełny policzek zapobiega brudzeniu ściany podczas sprzątania.

Schody policzkowe

Konstrukcja bardzo stabilna. Schody policzkowe są klasycznym i sprawdzonym od lat rozwiązaniem, w którym stopnie są umieszczone dwóch policzkach nośnych. Policzek zapobiega brudzeniu ściany podczas sprzątania. Schody takie są szczególnie polecane w otwartych przestrzeniach (gdy brak typowej klatki schodowej).

Schody policzkowo – bolcowe (sztycowe)

Schody o nowoczesnym i lekkim wyglądzie, od strony wewnętrznej stopnie łączone są pionowymi bolcami (metalowymi lub drewnianymi), od zewnątrz policzkiem, który zapobiega brudzeniu ściany podczas sprzątania.

Schody bolcowe

Schody o nowoczesnym i bardzo lekkim wyglądzie – od strony wewnętrznej stopnie łączone są pionowymi bolcami, od zewnątrz stopnie zakotwione w ścianie za pomocą specjalistycznych wsporników metalowych (możliwe brudzenie ścian podczas sprzątania). Schody drewniane Olsztyn

Schody spiralne

Funkcję nośną spełnia centralny słup, na którym osadzone są stopnie. Dobre w przypadku, gdy w pomieszczeniu nie dysponujemy większą powierzchnią. Płynnie wygięta poręcz otacza i zamyka bieg schodowy. Z reguły drogie w wykonaniu i niezbyt wygodne, szczególnie do wnoszenia przedmiotów.